PRE NÁŠ DOM

ANKETA

Ste spokojný s vašim správcom?
Počet hlasů: 11

Ako zabezpečiť byt pred odchodom na dovolenku

Blíži sa leto a s ním čas dovoleniek, kedy nechávame naše príbytky neobývané, čo prináša so sebou riziko vlámania sa alebo  živelnej pohromy. Ako zabezpečiť byt pred odchodom na dovolenku a zmierniť tak spomínané riziká sa dozviete v nasledujúcom článku.

_________________________________________________________________________________________

Údaje z poisťovní poukazujú na to, že ku krádežiam dochádza najmä počas letného obdobia, kedy väčšina ľudí necháva svoje príbytky na dlhšie či kratšie obdobie bez dozoru. Leto je rajom pre zlodejov, ktorí sa bez váhania chopia svojej príležitosti. Lúpež však nie je jediným rizikom, ktoré môže naše byty postihnúť - problémom býva tiež únik vody z vodovodných potrubí, pričom aj malý tok vody môže v čase našej neprítomnosti narobiť menšiu či väčšiu neplechu. Živelné pohromy sú kapitolou samou o sebe a obydlia môžu počas majiteľovej neprítomnosti zastihnúť záplavy, požiare, víchrice, krupobytie či pád stromov. 

V prípade istých opatrení môžete vyššie zmieneným rizikám predchádzať alebo ich aspoň zmierniť.

Pred odchodom na dovolenku požiadajte susedov alebo známych aby vám chodili vyberať poštu a zalievať kvety. Aj občasný pohyb v byte je jasným signálom, že je pod dozorom. Vhodné je tiež informovať susedov o lokalite pobytu, čase príchodu z dovolenky a zanechanie telefonického kontaktu. Nezabudnite poriadne pozatvárať okná, pričom však nezaťahujte rolety či žalúzie. Cennosti si uchovajte na bezpečnom mieste a ak je to možné uložte ich do sejfu. Hodnotnejšie veci by mali byť odfotografované, pričom je užitočné mať zapísané výrobné čísla, presné značky a typy elektroniky. Napriek tomu, že nebývate na prvom poschodí, nenechávajte nič na balkóne a nezabudnite zaparkovať auto na stráženom mieste. Z mechanických opatrení je najdôležitejšie mať kvalitné dvere, pričom najvhodnejšie sú viacbodovo zamykateľné. Zásadným pravidlom je nehovoriť každému kedy a na ako dlho idete na dovolenku. Zlodeji si neraz zisťujú obývateľnosť objektu aj zvonením na zvonček, či volaním na pevnú linku, a preto by ste sa mali vyvarovať odkazu na záznamníku, ktorý informuje o vašej absencii. Vhodné je na schránku napísať len priezvisko, a tým zlodejom sťažiť získať o Vás dostatočné informácie, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí.

Netreba podceňovať ani vhodné poistenie majetku, pričom si každá poisťovňaurčuje aké zabezpečenia musí klient vykonať. Nutnosťou je vybavenie bytu uzamykateľnými dverami a uzatvárateľnými oknami. Práve okná patria medzi najčastejšie miesta, ako zlodeji najčastejšie vnikajú do bytu, pričom na druhom mieste v štatistike sa umiestnili dvere. Treba mať napamäti, že poisťovne sa  líšia maximálnou požadovanou sumou, v rámci ktorej ešte klientovi postačuje táto najzákladnejšia forma ochrany pred krádežou. V prípade, že zabezpečenie bytového domu nekorešponduje so sumou, na ktorú sa domácnosť poistila, poškodený bude vyplatený do hranice, ktorá zodpovedá príslušnému zabezpečeniu.

Podľa skúseností rôznych správcovských spoločností aj dovolenka jedného obyvateľa môže byť nepríjemná pre celý bytový dom, preto pred odchodom na dovolenku je domácnosť  nutné ochrániť aj uzatvorením hlavného prívodu vody, plynu, odpojením elektronických zariadení z elektrickej siete a anténnych pripojení. Žiaduce je nechať zapojené len zariadenia, ktoré musia byť v prevádzke (napríklad mraznička). Ak napriek opatreniam dôjde k úniku plynu, vody, či k problémom s kanalizáciou, je potrebné aby susedia okamžite kontaktovali havarijnú službu alebo správcu bytového domu.

V prípade, že dôjde k najhoršiemu a po návrate z dovolenky nájdete byt vykradnutý je vhodné držať sa určitého postupu. V prvom rade zavolajte na linku 158, ak je to možné nevstupujte do vykradnutého objektu, pretože nikdy nemôžete vedieť či sa páchateľ ešte nezdržiava vo vnútri. Nič nechytajte a nehýbte vecami aby ste nezlikvidovali prípadné stopy.

Autor: Pre náš dom, o. z.